Helicoil Çeşitleri Nelerdir?

Helicoil, çalışma alanına göre üçe ayrılır;

Kilitsiz ( Normal ) Helicoil

Bozuk civata yuvalarını tamir için kullanılır. İmalatta da aliminyum ve plastik gibi malzemelerin sağlam olmasını sağlar.

Hassas profilli östenitik paslanmaz çelik telden sarmal hale getirilerek elde edilen kilitsiz helicoil' ler yay görünümüne sahiptir. Herhangi bir manuel veya otomatik takma aparatı kullanılarak takılan helicoil' ler; yüksek ısı ve paslanmaya karşı üst düzey dayanıklı ve sağlam kalıcı dişler sağlarlar. Diş takviyesinin halkaları ile delikteki dişlerin yan yüzeyleri arasındaki radyal baskı sayesinde, takviyenin mutlak konumu atıldığı andan itibaren korunur. Bu basıncın nedeni ise halkaların kilitsiz çapının yerleştirildikleri çaptan belirli bir miktar daha büyük olmasıdır.

Kilitli Helicoil

Kilitli helicoil' ler genel olarak sarsıntılı çalışan makinelerde kullanılır. Helicoil, bu gibi durumlarda civatanın çıkmaması için kullanılır. Özellikle çevirimsel titreşim veya darbelere karşı olan tabi uygulamalarda oldukça kullanışlılardır.

Kilitli helicoil' ler kilitsiz helicoil' lere göre hakim kilitleme torkuyla elde ettiği ek bir güvenlik de sağlarlar. Helicoil' in bu ekstra güvenlik özelliği, takviye içerisine yerleştirilen ve erkek dişe radyal baskı uygulayan bir veya daha fazla poligonal kavrama halkalarının etkisi ile elde edilir. Görülen her bir kavrama halkası, kilitsiz halkaların küçük çapı içerisine doğru çıkıntı yapan bir kaç yüzeysel kilitleme kirişinden oluşurlar. Erkek diş bu kavrama halkalarından geçtiğinde, kilitleme yüzeyleri hareket ederek erkek dişe radyal baskı veya hakim tork uygularlar. Erkek diş çıkarıldığında ise, kilitleme halkaları gevşeyip eski konumlarına dönerek tekrarlı montaja olanak tanır ve aynı zamanda ölçülebilir seviyede bir hakim kilitleme torku da muhafaza eder.

Son olarak Böllhoff kilitli helicoil' lerle sadece sıkı geçme kaplamalı veya yağlamalı civata / vida kullanılması tavsiye edilir.

Bronz Helicoil

İçerik hazırlanıyor.