Kilitli Helicoil Nedir?

Kilitli helicoil' ler genel olarak sarsıntılı çalışan makinelerde kullanılır. Helicoil, bu gibi durumlarda civatanın çıkmaması için kullanılır. Özellikle çevirimsel titreşim veya darbelere karşı olan tabi uygulamalarda oldukça kullanışlılardır.

Kilitli helicoil' ler kilitsiz helicoil' lere göre hakim kilitleme torkuyla elde ettiği ek bir güvenlik de sağlarlar. Helicoil' in bu ekstra güvenlik özelliği, takviye içerisine yerleştirilen ve erkek dişe radyal baskı uygulayan bir veya daha fazla poligonal kavrama halkalarının etkisi ile elde edilir. Görülen her bir kavrama halkası, kilitsiz halkaların küçük çapı içerisine doğru çıkıntı yapan bir kaç yüzeysel kilitleme kirişinden oluşurlar. Erkek diş bu kavrama halkalarından geçtiğinde, kilitleme yüzeyleri hareket ederek erkek dişe radyal baskı veya hakim tork uygularlar. Erkek diş çıkarıldığında ise, kilitleme halkaları gevşeyip eski konumlarına dönerek tekrarlı montaja olanak tanır ve aynı zamanda ölçülebilir seviyede bir hakim kilitleme torku da muhafaza eder.

Son olarak Böllhoff kilitli helicoil' lerle sadece sıkı geçme kaplamalı veya yağlamalı civata / vida kullanılması tavsiye edilir.