Orijinal Helicoil Hangisidir?

1800' lü yıllardan günümüze kalitesinden hiçbir zaman ödün vermeden üretilmeye devam eden alman menşeili orijinal helicoil, üstün dayanıklılık özellikleriyle bilinen paslanmaz çelik bazlı yay sistemleriyle Böllhoff helicoil' lerdir.

Bilindiği üzere civatalar diş üstü çaplarının en fazla 1,5 katı kadar bir delik mesafesinde yük taşımaktadır. Bu yük cıvatanın giriş eksenine paralel olarak diş profillerine ise dik olarak etki etmektedir. Vida zırhlarının kullanıldığı konstrüksiyonlarda ise yayların temel mekanik prensipleri sayesinde yük, diş profilinin tamamına yayılmakta ve yük yönü giriş eksenine 50 ile 60 derece arası malzeme cidarına doğru dönerek standart dişlere göre çok daha uzun ömür sağlamaktadır.

Helicoil' in kolaylıkla uygulanabilir olması, seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerin başında gelir. Günümüzde piyasada bir çok helicoil markası yer almakta olmasına karşın, bu markaların çoğu uygulama esnasında bir çok problem çıkartabilmektedir. Uygulama sırasındaki sıkışma ve bu sıkışmanın yol açtığı delik içindeki kırılma en çok karşılaşılan problemlerin başında gelmektedir.

Orijinal olan helicoil' ler almanya menşeili olup Böllhoff markadır, ve yukarıda bahsedilen problemlerle karşılaşma riski Böllhoff Helicoil' lerde en azdır.

Böllhoff Helicoil Başlıca Avantajları Nelerdir?

Dayanıklılık Duyarlılığı
Böllhoff helicoil üstün esneklik özelliği sayesinde artık gerilme yükünün klasik vida dişi çekilmiş deliklere göre çok daha etkili bir şekilde dağıtıldığı iç dişler meydana getirir ve koparıcı kuvvetler %75 oranına kadar dişli deliğinin ilk üç dişi tarafından taşınır. Sahip olunan bu esneklik, normal vida dişi çekilmiş deliklerde rastlanabilen adım ve yan yüzey açısı hatalarının önlenmesine yardımcı olur ve artık kuvvetleri dişli deliğin duvarına yayılan bir sarmal halka gerilmesi şeklinde saptırarak, yük taşıma kapasitesini büyük ölçüde artırır.

Aşınma Dayanıklılığı
Böllhoff helicoil' ler malzeme sertliği ve mükemmel yüzey kalitesi özelliklerini bir arada barındırdığı için diş sürtünmesi kaynaklı aşınmanın neredeyse tamamen ortadan kaldırıldığı iç dişler oluşturur. Bu aşınma dayanıklılığıyla tekrarlı sökme / takma gerektiren uygulamalarda büyük bir avantajdır.

Paslanmaya Karşı Dayanıklılığı
Böllhoff helicoil' ler 18/8 östenitik krom / nikel paslanmaz çelikten üretilmiştir ve üstün mükemmellikte paslanma direnci sağlayarak, yüksek sıcaklıklarda dahi paslanma kaynaklı sıkışmayı ve yapışmayı önler.

Maliyet ve Ağırlık Açısından Avantajları
Böllhoff helicoil' ler tüm muadillerinden daha hafif ve daha ekonomiktir. Önceden düşünülmüş bir yerleşim hazırlığına sahip olmayan mevcut tasarımlara kompakt ölçüleri sayesinde kolaylıkla uygulanabilirler. Bir çok durumda, mekanik mukavemet avantajlarından dolayı bu helicoil' lerin uygulanması diş mukavemetinden ödün vermeden daha ince kesitler veya daha hafif ana malzemeler kullanılmasını sağlayabilirler.

Sıcaklık Aralığı
-160 °C / +420 °C sıcaklık aralığında kullanıma uygundur.