Helicoil Nedir?

1800' lü yıllardan günümüze kalitesinden hiçbir zaman ödün vermeden üretilmeye devam eden alman menşeili orijinal Böllhoff helicoil Amerikan REFAC patentlidir.

Bozulmuş olan civata yataklarının tamirinde, imalat ve montaj sonrası sökme takma sayısının fazlalığından ötürü oluşan diş bozulmalarında ya da titreşim sebebi ile oluşacak yıpranma ve gevşemeleri engellemek amacı ile kullanılan paslanmaz çelik bazlı yay sistemleridir. Özellikle çelikten yumuşak olan alüminyum, kauçuk, bakır, pirinç vb. materyallerin vida yuvalarında üstün performans göstermektedir.

Bilindiği üzere civatalar diş üstü çaplarının en fazla 1,5 katı kadar bir delik mesafesinde yük taşımaktadır. Bu yük cıvatanın giriş eksenine paralel olarak diş profillerine ise dik olarak etki etmektedir. Vida zırhlarının kullanıldığı konstrüksiyonlarda ise yayların temel mekanik prensipleri sayesinde yük, diş profilinin tamamına yayılmakta ve yük yönü giriş eksenine 50 ile 60 derece arası malzeme cidarına doğru dönerek standart dişlere göre çok daha uzun ömür sağlamaktadır.

Helicoil' in kolaylıkla uygulanabilir olması, seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerin başında gelir. Günümüzde piyasada bir çok helicoil markası yer almakta olmasına karşın, bu markaların çoğu uygulama esnasında bir çok problem çıkartabilmektedir. Uygulama sırasındaki sıkışma ve bu sıkışmanın yol açtığı delik içindeki kırılma en çok karşılaşılan problemlerin başında gelmektedir.

Orijinal olan helicoil' ler Amerikan REFAC patentli olup Böllhoff markadır, ve yukarıda bahsedilen problemlerle karşılaşma riski Böllhoff Helicoil' lerde en azdır.