Helicoil Ne İçin Kullanılır?

En önemli özelliği zarar gören diş yuvasının dışında, orijinal yuvada da kullanılabilir, hemde bu şekilde mevcut yuvada %50 daha fazla uzun ömürlü hale gelir. Tamir görmüş bir diş yuvasındaki helicoil, yuva genleşince aynı oranda genleşir. Bu sebeple özellikle silindir kapak civatalarının bloğa bağlandığı yuvalarda helicoilden tam verim alınır.

Titreşimin çok olduğu parçalarda kullanılan helicoil vidanın dışa yürümesini engeller. Ayrıca savunma sanayi, havacılık , deniz araçları, motor kapakları, beyaz eşya, alüminyum parçalarda sıklıkla kullanılır.

Yıllardır yalnızca hasarlı dişlerin onarımı amacıyla tasarlanmış olduklarına dair yaygın bir yanılgı bu eşsiz takviye elemanlarına yanlış bir imaj yüklüyor. Böllhoff helicoil' ler tüm üstün özelliklerinin yanında, zayıf ve mukavemeti az malzemelerin diş çekilmiş deliklerindeki operasyonlarında, diş yuvalarının ve malzemenin kendisinin daha kuvvetli hale gelmesini sağlıyor.

Havacılıkta kullanılan, yüksek kaliteli hassas malzemelerin ihtiyacını karşılayacak şekilde üretilen bu Böllhoff helicoil' ler, basit çocuk oyuncaklarından uçak ve uzay araştırmalarına kadar bir çok alanda başarıyla kullanılıyor. Eşsiz mekanik performansından dolayı, tıpkı yüksek kaliteli ve dayanıklı olarak üretilmiş, üstünlükle tasarlanmış tüm ürünler gibi bu ürün de piyasaya sürüldüğü 1980' lü yıllardan günümüze neredeyse hiç değişmedi.

Böllhoff helicoil' ler muadili olan diğer diş takviyelerinden çok daha hafif ve ekonomiktirler. Her ölçüde, her boyda, her sektöre uygun olarak üstün özelliklerde üretilmişlerdir ve üretilmektedirler.

Böllhoff Helicoil Başlıca Avantajları Nelerdir?

Dayanıklılık Duyarlılığı
Böllhoff helicoil üstün esneklik özelliği sayesinde artık gerilme yükünün klasik vida dişi çekilmiş deliklere göre çok daha etkili bir şekilde dağıtıldığı iç dişler meydana getirir ve koparıcı kuvvetler %75 oranına kadar dişli deliğinin ilk üç dişi tarafından taşınır. Sahip olunan bu esneklik, normal vida dişi çekilmiş deliklerde rastlanabilen adım ve yan yüzey açısı hatalarının önlenmesine yardımcı olur ve artık kuvvetleri dişli deliğin duvarına yayılan bir sarmal halka gerilmesi şeklinde saptırarak, yük taşıma kapasitesini büyük ölçüde artırır.

Aşınma Dayanıklılığı
Böllhoff helicoil' ler malzeme sertliği ve mükemmel yüzey kalitesi özelliklerini bir arada barındırdığı için diş sürtünmesi kaynaklı aşınmanın neredeyse tamamen ortadan kaldırıldığı iç dişler oluşturur. Bu aşınma dayanıklılığıyla tekrarlı sökme / takma gerektiren uygulamalarda büyük bir avantajdır.

Paslanmaya Karşı Dayanıklılığı
Böllhoff helicoil' ler 18/8 östenitik krom / nikel paslanmaz çelikten üretilmiştir ve üstün mükemmellikte paslanma direnci sağlayarak, yüksek sıcaklıklarda dahi paslanma kaynaklı sıkışmayı ve yapışmayı önler.

Maliyet ve Ağırlık Açısından Avantajları
Böllhoff helicoil' ler tüm muadillerinden daha hafif ve daha ekonomiktir. Önceden düşünülmüş bir yerleşim hazırlığına sahip olmayan mevcut tasarımlara kompakt ölçüleri sayesinde kolaylıkla uygulanabilirler. Bir çok durumda, mekanik mukavemet avantajlarından dolayı bu helicoil' lerin uygulanması diş mukavemetinden ödün vermeden daha ince kesitler veya daha hafif ana malzemeler kullanılmasını sağlayabilirler.

Sıcaklık Aralığı
-160 °C / +420 °C sıcaklık aralığında kullanıma uygundur.